دسترسی سریع

بین المللی بیشتر

گردشگری برای همه

اولین استاندارد بین المللی برای گردشگری در دسترس به تازگی منتشر شد
برای بیش از یک میلیارد نفر در جهان که با نوعی از انواع معلولیت زندگی می کنند، سفر می تواند امری چالش برانگیز باشد. با درک اهمیت رفع موانع غیرضروری در گردشگری، ایزو به تازگی استانداردی را تدوین کرده که به صنعت کمک می کند تا سفر را برای همه میسر و در دسترس سازد.
ایزو 21902، با عنوان "گردشگری و خدمات مرتبط- گردشگری در دسترس برای همگان- الزامات و پیشنهادات"، الزامات و دستورالعمل هایی را برای تسهیل دسترسی برابر و لذت بردن از گردشگری برای همه افراد با هر سن و توانایی، فراهم می کند، حتی افرادی که ممکن است درگیر موضوعات دسترسی شده یا به دسترسی های خاصی نیازمند باشند، نظیر افراد دارای ناتوانی یا اشخاص مسن.
به نظر خانم دیوتالِوی از سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) که مشاور گروه کاریِ کارشناسی تدوین کننده این استاندارد نیز هست، عدم سازگاری و شفافیت میان کشورها درباره نحوه دسترسی به امکانات و خدمات گردشگری، موانعی را در این حوزه ایجاد می کند.
او گفت: "این موانع اغلب به دلیل عدم دانش و آموزش در این صنعت هستند، که به معنی هدررفتن تلاش های خیرخواهانه است."
خوزه هرناندز، رئیس پروژه ISO 21902 و مدیر بخش نوآوری و قابلیت دسترسی جهانی در بنیاد ONCE می گوید: "در برخی کشورها، به هیچ وجه استانداردهای مناسبی وجود نداشته و ارائه کنندگان گردشگری درباره چگونگی تطبیق امکانات و پیشنهادات گردشگری خود به گردشگران، دستورالعملی ندارند. ایزو 21902 اولین استاندارد بین المللی با هدف پرکردن این فاصله و درنتیجه ارتقا دسترسی در کل زنجیره گردشگری است."
این استاندارد جدید  برای کسانی است که در گردشگری دخیل بوده یا تحت تاثیر این صنعت هستند و شامل سازمان های ملی گردشگری و هیات های گردشگری، شهرداری ها و نهادهای عمومی مسئول سیاست های زیربنایی، توسعه و مراجع قانونگذار یا تنظیم قانون می باشد. این استاندارد همچنین برای همه کسب و کارهای گردشگری و سفر نظیر اپراتورهای تور و آژانس های گردشگری، ارائه کنندگان خدمات حمل و نقل، امکانات اقامتی، پذیرایی و کترینگ، همچنین عناصر حامی این صنعت همچون معماران، توسعه دهندگان فناوری اطلاعات و ارتباطات و البته خودِ گردشگران مفید است.
استاندارد ISO 21902 توسط کمیته فنی ISO/TC 228 با عنوان گردشگری و خدمات مرتبط تدوین شده که مسئولیت دبیرخانه آن بر عهده سازمان استاندارد اسپانیا (UNE) است. می توانید این استاندارد را از بخش فروش نشریات ایزو به نشانی https://www.iso.org/standard/72126.html یا سازمان استاندارد کشور خود تهیه کنید.

منبع: سایت ایزو
مترجم: پریسا فقیهی، دفتر روابط عمومی و امور بین المل

 
امتیاز دهی