رویدادهای مهم

بيشتر

سه‌شنبه1400/8/18

14:40:3

1123

سند راهبری توسعه اندازه‌شناسی کشور در فناوری نانو امضا شد

به منظور تبدیل کشور جمهوری اسلامی ایران به یک کشور توسعه یافته در حوزه فناوری نانو در افق 5 ساله سند راهبری توسعه اندازه‌شناسی کشور در فناوری نانو امضا شد.
در این سند که پیش از ظهر امروز به امضای غلامرضا شریعتی، رییس سازمان ملی استاندارد ایران و سعید سرکار، دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو رسید به دستیابی به نظام ملی نانومترولوژی در راستای اصول علم اندازه شناسی و توسعه فناوری نانو در کشور تاکید شده است.
ایجاد و توسعه پویا و پایدار نانومترولوژی در علوم، فناوری و صنعت نانو در کشور، تعامل با مراکز بین المللی نانومترولوژی به منظور حمایت و پشتیبانی از توسعه تولید و صادرات محصولات در حوزه فناوری نانو، همچنین دستیابی به سهم مناسبی از ارزش افزوده اقتصادی با بهره گیری از نظام اندازه شناسی جزو اهداف ا ین سند است.
غلامرضا شریعتی، رییس سازمان ملی استاندارد ایران در این مراسم ایجاد زیرساخت های لازم برای توجه و پشتیبانی از پتانسیل علمی جوانان را ضروری دانست و اظهار داشت: نانو تکنولوژی تولید علم است که باید به خلق اشتغال و نوآوری منتج شود که تجاری سازی صحیح و قانونمند یافته های علمی ارزآوری و خلق ثروت را به دنبال خواهد داشت.
رییس سازمان ملی استاندارد ایران با تاکید بر سرعت بخشیدن به اجرای این سند افزود: از آنجاییکه سازمان ملی استاندارد ایران عضو موسسه استاندارد و اندازه شناسی کشورهای اسلامی است در گام اول می بایست شرایط صادرات محصولات فناورانه را در آن کشورها ایجاد تا فضا برای صادرات گسترده تر فرآهم آید.
شریعتی معتقد است، هرگونه غفلت و کوتاهی در مقابل تلاش جوانان فرهیخته کشور که با نوآوری و ابتکار دستاوردهای علمی بسیار ارزشمندی را به ثبت می رسانند کفران نعمت است و همه ما موظف به حمایت و پشتیبانی از سرمایه های جوان کشورمان هستیم.
در ادامه سعید سرکار، دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با اشاره به رتبه 4 علمی کشور بعد از آمریکا، چین و هند گفت: فناوری نانو در 18 حوزه صنعتی رسوخ کرده که با استانداردسازی محصولات می توان علاوه بر اطمینان بازار داخل فرصت صادرات را نیز بدست آورد.
وی با ابراز نگرانی از تاثیر تقلب در بازار محصولات نانو افزود:  نشان استاندارد، نشان اطمینان است و ورود استاندارد به این مقوله باعث می شود که مصرف کنندگان سره را از ناسره تشخیص دهند و بازار از سردگمی خارج شود.
سرکار با بیان اینکه زیرساخت همه استانداردها علم اندازه شناسی است گفت: اجرای سند راهبردی توسعه اندازه شناسی در فناوری نانو زمینه ساز توسعه صادرات خواهد بود.
گفتنی است تاکنون  120 استاندارد ملی و 10 استاندارد بین المللی در حوزه نانو در کشور تدوین شده است.

برای مشاهده تصاویر بیشتر کلیک کنید.